חלון לים של נצרת (הוצאת טפר 2021 ) 

 

 

 

"ויש ים בנצרת?" שאלה אימא בהיסוס. "בוודאי, מדאם, איזו שאלה," מיהר לענות פקיד הסוכנות המרַצה. לכל שאלה, תשובה; ולכל בקשה – הבטחה. "נצרת עילית נמצאת במקום טוב מאוד, בדיוק באמצע, בין הים התיכון לים של טבריה. בוודאי שמעת עליה?"

 

אם מהגרת מחפשת ים מבעד חלונות בית הלגו נטול הזיכרונות בשכונת הקסבה שבנצרת-עילית, שני נערים משקיפים מגג ביתם בשכונת היהודים בביזרט, תוניסיה, על חילופי הזמנים ברחבת מסדרים מאולתרת לקול נגינת המרסייז ; "מורדשה הכופר"  ואשתו זווירה דיצ'י מבנות קהילת הגראנה המיוחסת, נעתרים להסכם הנישואין  בין בתם ועובד  מספנות מנורמנדי, משום שהצליח לתקן את שעונה שנרטב בים;   חייל יהודי בימי מלחמת העולם השניה עושה את דרכו ברכבת עם אסיר פוליטי שטורד את מנוחתו בשאלותיו הקשות, מלכת היופי של העיירה נעתרת לחיזוריו הגמלוניים של הרווק האחרון שנותר בערב מוצלח במיוחד בקזינו,  לפני שגם הם ימלטו כמו כולם, עם פרוץ גל הלאומיות הערבית בכל ארצות צפון אפריקה שהיוו בית ומחסה ליהודים במשך דורות רבים.

 אלו רק  חלק מהדמויות המרצדות ברומן הקומי-טרגי שלפנינו – ראשיתו בנצרת-עילית של שנות ה- 70, ממשיך בתוניסיה הקולוניאליסטית, נוסק לריוויירה שבדרום צרפת ונוחת נחבט לבסוף בדירתה של הגיבורה–מספרת קטי אקון, שפורמת וטווה מחדש את הקשרים הסבוכים במארג המשפחתי הגדול, בדירתה המתפוררת ברחוב גאולה בתל אביב שעל אף קרבתו לים, חלונותיו פונים לשום מקום. 

 

והכל מבוסס על אמתות בדוקות ומוצקות שלא היו ולא נבראו מעולם.

 

 

  

 לביקורות:

 

לקראת פרק ראשון באתר YNET

 

ביקורת של י' טובי במקור ראשון :"הקהילות בצפון תוניסיה זוכות לקול בודד בספרות העברית (24.10.21)

 

הרצאות מהשקת הספר, מרכז מורשת עדות, רחובות (6.12.21).  

 

לרכישה באתר עברית

 

לרכישה ישירה מהמחברת  לחץ כאן

 

 

 

 

אדמה שחורה - דופן 2008

 

 

 

קולותיהם של שלושה גיבורים שזורים ברומן ההיסטורי אדמה שחורה: יהודה מקפואה שבאיטליה, בנה של שפחה יהודייה היוצא למסע חיפוש ארוך בארץ ישראל שלאחר חורבן הבית; אמו, מרים, ששנות נעוריה עברו עליה ביודפת עד לנפילת העיר במרד הגדול; והסנטור יוליוס פוליביוס מפומפיי, השקוע עד צוואר בתככי החצר הרומאית, ימים ספורים לפני התפרצות הר הגעש. על ערש דווי מספרת מרים לבנה את הסיפור שלה, המאיר באור חדש את תולדות נפילתה של יודפת.

 

בסיפורה נשמעים לא רק הדי הקרב וקריאות הלוחמים, אלא גם קולות הבית והשדה, צפונות לבם של תושבי יודפת ואמונתם היוקדת - על סף המרד הגדול שהבעיר את הארץ כולה. בתוך כך נפרש לעינינו עולמן המנוון של משפחות האצולה בפומפיי ערב האסון המתרגש ובא.

 

בשיאו של הספר נשבר המבנה המוצק של דמות זמן ומקום, ואת מקומו תופסים רסיסי סיפורים המצטרפים זה לזה ומחברים את חלקי העלילה הסבוכה לתמונה מפתיעה אחת. נטלי מסיקה, אמנית וארכיאולוגית, עבדה במשלחת החפירות ביודפת מטעם רשות העתיקות ובמשלחת החפירות האנגלו-אמריקאית בפומפיי. 

 

לרכישת עותקים אחרונים בהחלט ב- 50 ש"ח (כולל משלוח) 

 

 

 

לביקורות:

 

 

 

ד' בר אדון הארץ ספרים

 

הארץ ספרים - אנגלית

 

סימניה

 

 נוריתה 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

050-7264872  |  Fax 077-4703943 

 

shimurmessika@gmail.com

   

צרו קשר

GlobalEx         טל: 03-6760602

ת.ד. 7639, רמת גן מיקוד 52176

שלח

שדה חובה

תודה רבה!

הטופס נשלח בהצלחה.

 

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

ד"ר נטלי מסיקה

תיעוד וסקר מבנים לשימור

 

משרד: 08-8681318

פקס: 077-4703943

 

ד"ר נטלי מסיקה – 050-7264872

nataliem@bezeqint.net

shimurmessika@gmail.com

 

 

יריב תמנע – 054-6786460

ytimna@gmail.com